HADŽ KOJI PRAKTICIRAJU NAŠE HADŽIJE
U posljednjih nekoliko godina naše hadžije obavljaju hadž temettu‘, stoga ćemo objasniti kako se obavlja hadž temettu‘.
HADŽ TEMETTU‘
Hadž temettu‘, kako je prije spomenuto, sastoji se od umre i hadža. Znači, prvo se zanijeti i obavi umra u mjesecima hadža, a potom se zanijeti i obavi hadž. Osoba koja obavlja ovu vrstu hadža dužna je zaklati kurban.
NAČIN OBAVLJANJA TEMETTU‘ HADŽA
Kada dođe u jedan od mikata, hadžija zanijeti umru. Nakon nijeta bivaju mu zabranjene određene stvari. Poslije toga uputi se u Mekku. Tokom putovanja uči telbiju. Nakon dolaska u Mekku obavi umranski tavaf, koji se sastoji od sedam krugova. Kada obavi tavaf, klanjat će dva rekata i uputiti se prema Safi i Mervi radi obavljanja sa‘ja.
Sa‘j se sastoji od sedam hodanja između Safe i Merve. Hodanje počinje sa Safe a završava na Mervi. Poslije sa‘ja obrijat će glavu ili se podšišati i time se završava umra. Nakon završene umre prestaju zabrane i hadžija će boraviti u Mekki.
Osmog zu-l-hidžeta zanijetit će hadž – sunnet je da se uputi ka Mini poslije izlaska Sunca. Na Mini će boraviti narednu noć. Kada izađe sunce narednog dana, tj. devetog zu-l-hidžeta, uputit će se na Arefat. Na Arefatu će klanjati podne i ikindiju skraćeno, sa jednim ezanom i dva ikameta.
Nakon zalaska sunca hadžija s Arefata odlazi na Muzdelifu. Kada nastupi jacijsko vrijeme, klanjat će akšam i jaciju spojeno, sa jednim ezanom i dva ikameta. Tu noć provodi na Muzdelifi.
Kada klanja sabah-namaz desetog zu-l-hidžeta i kada se razvidi, uputit će se ka Mini radi bacanja kamenčića. Toga dana kamenčići se bacaju samo na jedno džemre – Džemretu-l-‘akabe. Baca se sedam kamenčića. Nakon bacanja kamenčića kolje se kurban. Kada se završi sa klanjem kurbana, brije se glava ili podšiša. Ovim činom se oslobađa svih zabrana, osim spolnog odnosa sa ženom.
Sa Mine hadžija odlazi u Mekku da obavi hadžski tavaf (tavafu-z-zijare). Poslije tavafa klanja dva rekata i obavlja sa‘j. Nakon obavljenog tavafa prestaju sve zabrane. Nakon sa‘ja odlazi na Minu i boravi tamo naredne dvije noći. Jedanaestog zu-l-hidžeta poslije podne baca po sedam kamenčića na sva tri džemreta. Isto to se uradi i dvanaestog zu-l-hidžeta. Kada završi bacanje kamenčića, dvanaestog zu-l-hidžeta, hadžija može napustiti Minu, a može ostati još jednu noć i sutradan bacati kamenčiće. Time je završen hadž, ali je hadžija obavezan obaviti oproštajni tavaf (tavafu-l-veda‘) prije samog odlaska kući.
OPŠIRNO O TEMETTU‘ HADŽU
Onome ko hoće da obavi hadž temettu‘ uvjetuje se da prvo obavi umru u mjesecima hadža i da obavi hadž te iste godine.
Ihram
Ihram je prva radnja koja je obavezna za hadžiju, a označava stupanje u hadžske ili umranske obrede. Sastoji se od nijeta i telbije. Radi lakšeg razumijevanja, umjesto riječi ihram koristit ćemo riječ nijet.
Mjesta iz kojih se nijeti umra
Vadžib je umru zanijetiti s jednog od mikata ili kada se bude uporedo s mikatom ukoliko se ne dolazi na mikat.

Oni koji putuju avionom nijet čine u avionu kada avion bude nadlijetao neki od mikata. Obično se u avionu oglasi kada avion nadlijeće mikat, a tu su i vodiči koji upozore kada treba zanijetiti. Pošto naše hadžije lete za Džidu i odmah idu za Meku da obavljaju umru, umru će zanijetiti u avionu. Kada kažemo da je vadžib zanijetiti s mikata ili kada se bude uporedo s mikatom ili iznad njega, to znači da mikat smije proći samo s nijetom. Ukoliko bi osoba prošla mikat ne zanijetivši umru pa je zanijeti nakon što ga prođe, a ne vrati se da zanijeti s mikata, morala bi zaklati kurban.
Šta je potrebno uraditi prije nijeta
Prije nijeta lijepo je uraditi sljedeće:
• potkratiti brkove;
• odrezati nokte;
• odstraniti dlake ispod pazuha i sa stidnog mjesta;
• oprati zube;
• okupati se, ukoliko se u mogućnosti, a ako nije, onda uzeti abdest. Ovo kupanje je propisano i za žene koje su u hajzu i nifasu;
• namirisati se: treba namirisati tijelo, a ne odjeću i treba paziti da miris sa tijela ne prijeđe na odjeću;
• obući ihramsku odjeću: ihramska odjeća se sastoji iz dva dijela, jedan dio se ogrne oko donjeg dijela tijela a drugi se prebaci preko ramena. Ihramska odjeća treba biti čista i bijele boje, mada ne smeta da bude i druge boje. Ovako se oblače muškarci, a žene oblače svoju uobičajenu odjeću koja prekriva tijelo, dakako bez izazovnih ukrasa. S obzirom na to da naše hadžije ihrame oblače u Sarajevu, spomenute pripreme treba obaviti kod kuće.
• klanjati dva rekata kada stigne na mikat, ukoliko nije vrijeme farz-namaza ili vrijeme zabrane klanjanja namaza. Ukoliko bude nastupio neki od farzova, klanja se farz, pa poslije njega zanijeti i ne treba klanjati dva rekata. Ukoliko je vrijeme zabrane klanjanja namaza, zanijeti se bez klanjanja dva rekata. Ova dva rekata nemaju poseban nijet i dovoljno ih je zanijetiti srcem. Na prvom rekatu, poslije Fatihe, uči se sura Kafirun (Kul ja ejjuhe-l-kafirun), a na drugom sura Ihlas (Kul huvallahu ehad). Pošto naše hadžije iz Sarajeva direktno lete za Džidu, ova dva rekata obavit će se u avionu. Nije obaveza da se okrenu prema kibli i da ih obave stojeći. Abdest je uvjet. Ako je neko spavao ili izgubio abdest, ova dva rekata neće ni obavljati a to neće predstavljati nikakav problem jer su ova dva rekata nafila– dobrovoljni namaz.
Kako se nijeti
Nakon klanjanja dva rekata ili obavljenog farza na mikatu ili u avionu, zanijeti se umra. Dovoljan je nijet srcem, ali je lijepo da se i riječima zanijeti.
Osoba koja obavlja temettu‘ hadž za sebe umru nijeti ovako:
اَللَّهُمَّ إِنِّي أُرِيدُ الْعُمْرَةَ مُتَمَتِّعًا بهَا إِلَى الْحَجِّ فَيَسِرْهَا لِي وَتَقَبَّلْهَا مِنَّي
Allahumme inni uridu-l-‘umrete mutemetti‘an biha ile-l-hadždži fe jessirha li ve tekabbelha minni. (Gospodaru moj, ja odlučih, da u Tvoje ime obavim umru, poslije koje ću se osloboditi ihramskih zabrana do hadža, pa mi je olakšaj i primi je od mene.)
Ili:
لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ عُمْرَةً مُتَمَتِّعًا بِهَا إِلَى الْحَجِّ
Lebbejkallahumme ‘umreten mutemetti‘an biha ile-l-hadždži. (Gospodaru moj, odazivam Ti se umrom poslije koje ću se osloboditi ihramskih zabrana do hadža.)
Nakon nijeta, proučit će telbiju koja glasi:
لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لَا شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ وَالنِّعْمَةَ لَكَ وَالْمُلْكَ، لَا شَرِيكَ لَكَ
Lebbejkallahumme lebbejk, lebbejke la šerike leke lebbejk, inne-l-hamde ve-n-ni‘mete leke ve-l-mulk, la šerike lek. (Odazivam Ti se Gospodaru, odazivam! Odazivam Ti se, Ti nemaš sudruga u Božanstvenosti, odazivam Ti se! Doista sva zahvala, sve blagodati i sva vlast Tebi pripadaju! Ti nemaš sudruga u Božanstvenosti!)
Kod hanefijskih pravnika sam nijet nije dovoljan za stupanje u obred, nego se mora dodati i telbija.
Osoba koja je bedel nijeti ovako:
Allahumme inni uridu-l-‘umrete bedelen an (spomene ime za koga obavlja bedeluk) mutemetti‘an biha ile-l-hadždži fe jessirha li ve tekabbelha minni. (Gospodaru moj, ja odlučih, da u Tvoje ime obavim umru za – spomene se ime osobe za koju obavlja hadž – poslije koje ću se osloboditi ihramskih zabrana do hadža, pa mi je olakšaj i primi je od mene!)
Ili:
Lebbejkallahumme ‘umreten bedelen an (spomene se ime za koga obavlja bedeluk) mutemetti‘an biha ile-l-hadždži. (Gospodaru moj, odazivam Ti se umrom za – spomene se ime osobe za koju obavlja hadž – poslije koje ću se osloboditi ihramskih zabrana do hadža!)
Zatim se doda telbija. Kada prouči telbiju, hadžija je stupio u ihramske zabrane i ne može ih se osloboditi sve dok ne obavi do kraja ono što je zanijetio.
Propisi telbije
Farz je jednom proučiti telbiju da bi osoba stupila u zabrane, a sunnet je ponavljati telbiju nekoliko puta nakon samog nijeta.
Telbiju je lijepo učiti pri izlasku iz prijevoznog sredstva, zatim pri ulasku u prijevozno sredstvo, pred zoru, kada nastupa noć, poslije obavljenog namaza, kada se popne na brdo ili spusti u dolinu. Telbiju treba ponavljati po tri puta.
Muškarcima je lijepo da telbiju uče glasno, dok je ženama obavezno da uče u sebi.
Telbija se u principu uči pojedinačno, ali ne smeta ni zajedničko učenje.
Šta hadžija ne smije raditi u ihramima
Osobi koja je zanijetila hadž ili umru zabranjeno je sljedeće:
• spolno općiti;
Dokaz za ovu zabranu je ajet:
اَلْحَجَُّ أَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌ فَمَنْ فَرَضَ فِيهِنَّ الْحَجَّ فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّ
Hadž je u određenim mjesecima; onome ko se obaveže da će u njima hadž obavljati nema snošaja sa ženama i nema ružnih riječi, i nema svađe u danima hadža (El- Bekare, 197).
Ovo je ujedno i uvjet za valjanost umre, jer ukoliko bi osoba koja je pod zabranama spolno općila prije obavljanja tavafa, pokvarila bi umru.
• raditi ili govoriti bilo šta što obično prethodi spolnom odnosu;
I ova zabrana se izvodi iz prethodnog ajeta, jer riječ er-refes znači spolno općenje, njegove predigre i govor o tome.
• ružno govoriti;
• činiti bilo kakve grijehe;
• voditi bespotrebne rasprave, koje mogu dovesti do svađe;
• loviti ili pomagati u lovu kopnenih životinja na bilo koji način van i unutar granica mekanskog harema:
أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا
Vama se dopušta da u moru lovite i da ulov jedete, da se njime vi i putnici koristite, a zabranjuje vam se da na kopnu lovite dok obrede hadža obavljate (El-Ma’ide, 96).
Lov je zabranjen u granicama Harema i onome koji je u ihramima i onome koji nije u ihramima. Isto tako, zabranjeno je trganje rastinja u granicama Mekanskog harema.
• oblačiti šivenu odjeću muškarcima, dok je ženama dozvoljeno;
• navući čarape muškarcima, dok je ženama dozvoljeno;
• upotrebljavati mirise, uključujući i mirisne predmete, kao što su mirisni sapun, mirisne maramice, mirisne paste za zube itd.;
• skraćivati ili čupati bilo kakve dlake na tijelu;
• rezati nokte;
• pokrivati glavu muškarcima, dok je ženi obavezno pokriti glavu;
• pokrivati lice;
• obuvati obuću koja pokriva većinu stopala muškarcima, dok je ženama dozvoljeno (nisu navedene sankcije za prekršaje).
Šta je dozvoljeno osobi u ihramima
Osobi koja je u ihramima dozvoljeno je sljedeće:
• kupati se ali bez upotrebe mirisnih sredstava;
• nositi sat;
• nositi prsten;
• oblačiti papuče ili sandale koje ne pokrivaju članke;
• stavljati slušalice;
• boraviti ispod bilo kakvog krova ili plafona;
• upotrijebiti suncobran ili kišobran;
• upotrijebiti kaiš;
• staviti oko pasa torbicu za nošenje novca i dokumenata;
• nositi naočale;
• upotrijebiti misvak;
• klati domaće životinje;
• pokrivati se bilo čim prilikom spavanja, čak ako bi uzeo košulju i njome se pokrio, ne bi smetalo;
• ubiti zmiju, akrepa, miša, gavrana, lunju (vrsta sokola), bijesnog psa i druge zvijeri koje napadaju na insana.